Szervezeteket fejlesztünk
embereken keresztül!

Hogyan élj egy reziliens és egészséges életet?

07.02.2022 persolog Hungary 0
Hogyan élj egy reziliens és egészséges életet?

Ha szeretnéd növelni teljesítőképességedet és hosszútávon megőrizni egészségedet, van pár fontos dolog, amit érdemes szokássá alakítani. Az egészséges életmód első két eleme: a szakmai élet beépítése a személyes életbe és a reziliencia.

A szakmai élet beépítése a személyes életbe azt jelenti, hogy önmagadat adod az élet minden területén. Bár sokszor különböző szerepeket kell játszanunk, a munkahelyen, a családban, a társadalomban, egy igazán hiteles ember mindenhol önmagát adja. Ugyanazok az értékei és alapelvei minden körülmények között. 

Idővel megalkotjuk az életünkre vonatkozó elképzeléseket és terveket. Annak ellenére, hogy felkészültünk és van egy tervünk, gyakran a dolgok nem épp úgy alakulnak, ahogy szeretnénk. Néha kudarcokkal, buktatókkal, stresszel és mások ellenállásával kell szembenéznünk. Ilyenkor rájövünk, hogy ez nem is olyan egyszerű, hogy folyamatosan növekednünk kell és dolgozni önmagunkon.

Ahhoz, hogy ezeken a dolgokon könnyedén túljussunk, rezilienciát kell kialakítanunk. Ez egy olyan képesség, amely nagyban hozzájárulhat a terveink és a küldetésünk teljesítéséhez. A reziliencia az a képesség, mely által produktív módon tudjuk kezelni a stresszt, változásokat, kritikát, szorongást és a traumatikus eseményeket.

A reziliencia segíthet nehéz helyzetek leküzdésében és abban, hogy ezek ne győzzenek le minket. Pozitív hatással van egészségünkre és hatékonyságunkra. Segít megoldásokat találni ahelyett, hogy csak problémákat látnánk, segít kezelni az elutasítást, csalódást és a negatív befolyásokat. A reziliencia segítségével rugalmasabbá válunk a környezetünkben történő változásokkal szemben és folyamatosan fejlődünk.

A reziliencia néhány fontos eleme: 

Megbékélés a múlttal és érzelmi stabilitás

Ahhoz, hogy megbékélhess a múltaddal, emlékezz vissza az elmúlt 20 év sikereire, fedezd fel melyek voltak a mélypontok és a tanult leckék, és nézz szembe félelmeiddel konstruktív módon. Akár írhatsz egy mini önéletrajzot is.

Reális optimizmus

Optimista emberként tökéletes lehetőséged adódik soha nem látott helyzetekből új dolgokat tanulni. Megtanulsz hálás lenni, könnyebben mosolyogsz és nagyobb szeretettel viszonyulsz az emberekhez, helyzetekhez és önmagadhoz. Gondolkodj konstruktívan, merj álmodni és gyakorold a hálát életformaként. Építsd az önbizalmadat, például sport által.

Problémamegoldó képesség

Amikor reziliens emberré válsz, a gondolkodásmódod megváltozik, szabaddá válsz. Szabad emberként tudsz világosan gondolkodni, megoldásokat találni, “nemet” mondani lényegtelen dolgokra. A problémák megoldása érdekében gazdálkodj hatékonyan az időddel és összpontosíts a megoldásokra. Fejleszd ki a stratégiai tervezés képességét.

Képességeink kamatoztatása

Mindannyian egyedi képességekkel lettünk felruházva. Ültesd őket gyakorlatba. Fedezd fel 10 legfontosabb erősségedet. Haladj a profizmus és a mesteri szint irányába.

Önfegyelem 

Az önfegyelem segít nekünk elérni oda, ahova elterveztük. Amikor egészségesen élsz, rendszeresen sportolsz, egészségesen étkezel, legalább 7-8 órát alszol éjszakánként, az életed hosszútávon pozitív irányba fog haladni. Más lesz az erőnléted, sokkal jobban fogod érezni magad a bőrödben. Több önfegyelemmel sokkal gyorsabban tudsz új, egészségesebb  szokásokat kialakítani, kiiktatva ezáltal a rosszakat.

Tudatosság és szenvedély

Az élet értelmének felfedezése segíthet könnyebben átvészelni a nehéz és stresszes időszakokat. Ha sikerül igazán megismerned önmagad, sokkal könnyebb a stresszel is szembenézni. Hogyan lehetséges ez? Határozd meg az értékeidet és a prioritásokat. Vesd bele magad a munkádba, fedezd fel mi lelkesít a szakmai és személyes életedben egyaránt. Merj valóra váltani legalább egy álmot a következő hónapokban. 

Egészséges kapcsolatok

A kapcsolatok nagymértékben befolyásolják az életünket. Tudnak nagyon sok stresszt okozni, ha nem vagyunk figyelmesek. Minél fejlettebbek a szociális képességeid, annál jobban fogod tudni kezelni a kapcsolatokból származó stresszt. Éppen ezért rendkívül fontos rendszeresen időt fordítanod önmagadra, a feltöltődésedre. Alakíts ki bensőséges kapcsolatokat a környezetedben élő emberekkel és legyél számukra igaz barát. Légy a közösséged közreműködő tagja és gyakorold naponta a hálát.

Az egészséges életmód kialakítása elengedhetetlen az életünkben. Nem alakítjuk ki azonnal, de már most hozzáfoghatunk dolgozni rajta. Rezilienciát kialakítani annyit tesz, hogy egy jobb életet alakítunk ki önmagunk és  környezetünk számára is. Segítségével leküzdjük a stresszt és a nehéz helyzeteket, amelyek ránk várnak. Nem az a kérdés, hogy lesznek-e ilyen helyzetek, hanem az, hogy készen állunk-e rájuk?

Forrás: Paul Donders “Kreatív élettervezés” és “Reziliencia” c. könyvei

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Több téma a blogon :

Alakítsd kreatív módon az életed

2021.11.09

Miért fontos felfedezni életed értelmét? "Amíg élsz, döntéseket hozol. De ahhoz, hogy jó döntéseket hozz, tudnod kell, ki vagy és miben hiszel, hová tartasz, és miért akarsz eljutni oda.” - ...Olvasd tovább

Hogyan maradj kiegyensúlyozott a korlátozások idején?

2020.05.05

Munka és szabadidő tippek a kijárási tilalom idejére (és azután) Ebben az időszakban, amikor elszigetelten kell élned, úgy érezheted, hogy a napok lassabban telnek. Amikor azt látod, hogy a legtöbb ...Olvasd tovább

Vezetés a krízis idején – 2. rész

2020.10.21

Hogyan kezeljük vezetőként a krízis négy szakaszát? Mióta a Covid-19 krízis elérte a világot, mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy egy “VUCA” világban élünk, ami kiszámíthatatlan, bizonytalan, komplex és...Olvasd tovább

Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss