Szervezeteket fejlesztünk
embereken keresztül!

A reziliencia 10 tényezője

02.05.2022 persolog Hungary 0
A reziliencia 10 tényezője

Azonosítsd be mennyire vagy reziliens tíz faktor mentén!

Mi különbözteti meg azt a barátot, aki talpra áll, miután csődbe ment a vállalkozása, attól, aki nem képes túltenni magát egy hasonló helyzeten?

Mi különbözteti meg azt a szomszédot, aki a nehézségei ellenére mosolyogva üdvözöl, attól a kollégától, aki a munkatársain vezeti le a feszültségét? A reziliencia, vagyis a személy rugalmas ellenállóképessége.

A kérdés az: hogyan lesz valaki reziliens? Az ember rezilienciája veleszületett vagy fejleszthető? A válasz: mindkettő. Vannak velünk született személyiségjegyeink, és vannak olyanok is, amelyek a neveltetésünk során alakulnak ki.

A jó hír az, hogy a reziliencia bizonyos aspektusait felnőttként is lehet fejleszteni. Ehhez nyújt segítséget, ha megismered a reziliencia egyéni tényezőit, beazonosítod hol tartasz jelenleg, és meghatározod miben kell változnod.

A reziliencia 10 tényezője:

1. Megbékélés: El tudom fogadni a múltam és a megváltoztathatatlan dolgokat?

Lehet, hogy te is nehezen tudsz megbírkózni azokkal a helyzetekkel, amiket az élet hoz. Fontos megértened, hogy vannak dolgok, amelyeken nem tudsz változtatni és hatással sem tudsz rá lenni, legyen szó mások viselkedéséről vagy a múlt eseményeiről. Az elfogadás azt jelenti, hogy elfogadom azt, amin nem lehet változtatni, még ha nehéz is. Ez segít elengedni a múltat és a "nehéz hátizsák" nélkül elindulni a jövőbe.

2. Felelősség: Saját kezembe tudom venni az életem?

Tisztában vagyok azzal, hogy csak én vagyok felelős a tetteimért? A reziliens emberek felelősnek érzik magukat saját gondolataikért és tetteikért. Vannak dolgok, amelyeket egyszerűen nem tudsz befolyásolni. Az, hogy holnap szép, napsütéses idő lesz, vagy zuhogó eső, nem rajtad múlik. Az viszont igen, hogyan reagálsz erre a helyzetre. Rajtad múlik, hogy viszel-e magaddal esernyőt, vagy a hideg esőben ázva fogsz gyalogolni. Ha felelősséget vállalsz a tetteidért, akkor sikerülhet kilépned az áldozat szerepből és meglátni hogyan állj ki magadért. Ilyen módon aktívan befolyásolod az életedet.

3. Személyes hatékonyság:Hiszek a saját képességeimben?

A személyes hatékonyság azt jelenti, hogy hiszek önmagamban, saját képességeimben és meg vagyok győződve arról, hogy kompetenciáim segítségével képes vagyok legyőzni az életemben felmerülő problémákat vagy kihívásokat.  A "Hogyan tudnám ezt megtenni?" át kell alakuljon azzá, hogy: "Meg tudom csinálni!". Ezért is fontos meggyőződnöd arról, hogy mit teszel annak érdekében, hogy szembenézz a kihívásokkal ahelyett, hogy passzívan élnéd meg azokat.

4. Pozitív érzelmek: Képes vagyok a saját érzelmeimet tudatosan befolyásolni?

A pozitív érzelmek láthatatlan erőket szabadítanak fel benned, amikkel "hegyeket" tudsz elmozdítnai. Ilyenkor egyszerűen remekül érzed magad. De a negatív érzelmek hirtelen beárnyékolhatnak mindent, ami pozitív és jó. A reziliens emberek nem hagyják, hogy a negatív érzelmek állandóan magukkal ragadják őket és még a nehéz helyzetekben is képesek megőrizni a pozitív érzelmeket (pl. optimizmus, remény).

5. Indulatkezelés: Megkérdőjelezem az impulzusokat az önkéntelen válaszreakció helyett?

A mindennapi életben gyakran vannak olyan pillanatok, amikor mások felhőznak . Lehet, hogy épp te is hajlamos vagy arra, hogy az első indulatot követve reflexből cselekedj. Jó ha előbb megkérdőjelezed ezeket az indulatokat annak érdekében, hogy tudatosan irányíthasd a reakcióidat és megelőzd az érzelmi kitöréseket. Úgyis megbánnád később, hogy kiborultál. Így csökkentheted a feszültséget a környezetedben és nyugodtabban haladhatsz az életben.

6. Reális optimizmus: Tudok magabiztosan és optimistán várakozni?

A reális optimizmus arra utal, hogy a helyzet pozitív aspektusaira összpontosítok anélkül, hogy figyelmen kívül hagynám a lehetséges nehézségeket vagy problémákat. Így megelőzhetem az egészségtelen eufóriát és pozitívan tekinthetek előre. Ez egy jó védekező mechanizmusa a mentális egészségünknek. Az optimista beállítottságú emberek jobban érzik magukat, mert általában kevesebbet aggódnak, mint a pesszimistább társaik.

7. Megoldás-központúság: Meg vagyok győződve arról, hogy egy probléma alapvetően megoldható?

Itt a problémák feltárásáról és a létező összes lehetőségek kimerítéséről van szó, illetve a kreatív megoldások megtalálásáról. Még ha az A terv nem is működik, a B vagy C terv működhet, sőt még akár a D is. A megoldás-központú emberek világos célokat tűznek ki és alaposan átgondolják, hogyan érhetik el azokat. Ideális esetben figyelembe veszik azokat a nehézségeket is, amelyek útjukat állhatják a céljuk eléréséhez vezető úton. Így nem lehet őket könnyen eltéríteni.

8. Társas támasz: Megbízható kapcsolatokat építek?

Kit hívhatok hajnali 4 órakor, ha sürgős segítségre van szükségem? Ha tudom, hogy számíthatokk a családomra és a barátaimra, és vészhelyzetben felhívhatom őket, akár az éjszaka közepén is, akkor könnyebben átvészelem a válságos helyzeteket. Egy stabil szociális hálózat pozitív hatással van rám, mivel ezek a társas kapcsolatok kielégítik a kötődés, a védelem és a biztonság iránti alapvető szükségletet. Ha megoszthatom aggodalmaimat, félelmeimet és nehézségei,et, könnyebbé válik a teher.

9. Ok-okozati elemzés: Elemzem a helyzeteket? Beazonosítom az ok-okozati összefüggéseket?

Az ok-okozati elemzés a nehéz helyzetek elemzésének és a bekövetkezésük okainak helyes azonosításának képességét írja le. A helyzet efféle célzott elemzése segít elkerülni, hogy újra és újra ugyanazokat a hibákat kövessem el és energiát pazaroljak olyan dolgokra, amelyeken úgysem tudok változtatni.

10. Empátia: Bele tudom magam élni érzelmileg mások helyzetébe?

Megértem a körülöttem levők örömét, szomorúságát vagy a dühét? Az empatikus emberek képesek megtalálni a megfelelő szavakat látva társuk érzelmi állapotát. Jobban megértik mások cselekedeteit, és jobban átérzik szükségleteiket. Ez lehetővé teszi számukra, hogy aktívan alakítsák a kapcsolatokat és ne csak jobban kezeljék a konfliktusokat, hanem néha meg is előzzék azokat.

Forrás: persolog.de


Szeretnéd pontosan beazonosítani a 10 reziliencia faktor szintjét magadban, hogy megtudd mik az erősségeid és mit kell fejlesztened?

Vegyél részt új, interaktív online Reziliencia workshop-unkon, mely során:

persolog reziliencia workshop

-egy személyre szabott kiértékelésben részesülsz a persolog® Reziliencia Profil rövidített változatával,

-gyakorlati tanácsokat kapsz arra vonatkozóan, hogyan fejleszd magadban a rezilienciát,

-elvégzel 3 gyakorlatot, amit úgy a személyes életedben, mint mások fejlesztésében is alkazmathasz,

Gyere, tegyük meg együtt a következő lépéseket a reziliencia készségeid fejlesztésében!I

Részletek és jelentkezés itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Több téma a blogon :

Alakítsd kreatív módon az életed

2021.11.09

Miért fontos felfedezni életed értelmét? "Amíg élsz, döntéseket hozol. De ahhoz, hogy jó döntéseket hozz, tudnod kell, ki vagy és miben hiszel, hová tartasz, és miért akarsz eljutni oda.” - ...Olvasd tovább

Három tanács a hiteles vezetéshez

2019.01.17

Senki sem születik vezetőnek. A vezetés olyan képességek összessége, ami tanulható és fejleszthető. Az egyik ilyen fontos képesség a rugalmasság. Előfordult már veled, hogy a vezetési stílusod egyesekre motiváló...Olvasd tovább

Mi a legjobb Valentin napi ajándék?

2019.02.14

Drága ékszer, rózsák, vacsora? Nem hiszem, hogy ezek lennének a legértékesebb ajándékok Valentin nap környékén. A tapasztalat az, hogy sokszor inkább másokra irigykedünk, hogy nekik milyen jól telt ez az ...Olvasd tovább

Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss