Senki sem születik vezetőnek. A vezetés olyan képességek összessége, ami tanulható és fejleszthető. Az egyik ilyen fontos képesség a rugalmasság. Előfordult már veled, hogy a vezetési stílusod egyesekre motiváló módon hatott, másokból viszont szorongást váltott ki? Ez azért történhetett, mert nem igazítottad a viselkedésed a helyzethez vagy az egyénhez.
Íme néhány tanács, hogyan adaptáld a viselkedésed vezetőként:
1. Ismerd fel az alkalmazottaid viselkedési stílusát! A nálad dolgozó személyek elsődleges viselkedése sokféle lehet: túlnyomórészt domináns, vagy kezdeményező, állandóságot kedvelő, vagy óvatosságra törekvő. Ha nem ismered fel, milyen viselkedési stílust gyakorolnak dolgozóid, akkor rosszul reagálhatsz a helyzetekre. Sikeres vezető akkor lehetsz, ha mindenkihez egyénileg igazítod a viselkedésed és a vezetési stílusod.
2. Válaszd ki a megfelelő vezetési formát! A te feladatod, hogy másokra hatást gyakorolj és olyan környezetet teremts, ahol a teljesítmény növekedhet. Mire van szükség az adott helyzetben? Támogatás, motiváció, visszajelzés, dicséret? Reagálj a megfelelő módon a problémás helyzetekben, ezáltal építed a kapcsolatod az adott személlyel!
3. Vezesd magad, mielőtt másokat vezetnél! A vezetési elveidnek igazodnia kell az alkalmazott viselkedésstílusából fakadó szükségleteihez. Ehhez arra is szükség van, hogy magad is megismerd és tudd vezetni. A jó vezetők jó tanulók, mert a tanulási és képességfejlesztési kapacitásuk az, ami igazán megkülönbözteti őket a követőiktől.
Írta: Kulcsár Viktória - pszihológus, tréner
Vezető vagy? Olvasd el „A Személyiség ABC-je” könyvet és tudj meg többet arról, hogyan ismerheted fel alkalmazottaid viselkedésmódját és milyen vezetési stílust kikkel alkalmazz.
Szeretnél vezetőket fejleszteni? A persolog Viselkedésprofil hasznos eszköz lehet ebben. Gyere el a következő D.I.S.C. szakértői képzésünkre, aminek segítségével vezetőknek is tarthatsz tréninget vagy coachingot.
Ismersz olyan embereket, akik mintha egy védőpajzzsal mennének végig az életen? Amikor válságok vagy sorscsapások letérítik őket a pályájukról, akkor is sikerül továbblépniük, a nyomás és a stressz nem dönti...Olvasd tovább
A cikk első részét, azaz az előző öt stratégiát itt találod. 6. Tervezd be a szabadidőt! Tudatos módon tervezz be magad számára inaktív periódusokat, amiket arra használsz, hogy relaxálj vagy ...Olvasd tovább
A párkapcsolatok egyik legnagyobb ellensége a kritizálás. Ha egy panaszt fogalmazunk meg, az egy jól körülhatárolható viselkedésre vonatkozik. De a kritika már a társunk személyiségét és karakterét célozza. De...Olvasd tovább
Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss
Vélemény, hozzászólás?