Szervezeteket fejlesztünk
embereken keresztül!

Vezetés a krízis idején – 1. rész

19.08.2020 persolog Hungary 1
Vezetés a krízis idején – 1. rész

Hogyan kezeljük a krízis négy szakaszát? 

A jelenlegi helyzetben, ami az egész világot kihívás elé állítja, megnyugtató gondolat lehet, hogy most mindannyian ugyanabban a hajóban evezünk. Minden ügyfelünk ebben a VUCA (Volatile=változékony, Uncertain=bizonytalan, Complex=összetett, Ambiguous=kétértelmű) utazásban vesz részt, ami tele van kihívásokkal. Az ügyfeleinkkel folytatott sok (online) megbeszélés során gyakran kérdeznek bennünket: “Van valami eljárási mód ebben a helyzetben?”. Mi a következő folyamatot használjuk, ami segíthet beazonosítani hol tartunk mint személy, cég, város vagy nemzet ebben a globális krízisben.


1. Túlélés (Úszás a mély vízben)

Ahogy a krízis elér téged, hajlamos vagy arra, hogy túlélési módba kapcsolj: harcolsz, menekülsz vagy lefagysz. De ez az első szakasz a gyász ideje is, mert számos korábbi dolog/lehetőség meghalt. Hirtelen a régi világ megállt és senki nem tudja mi fog legközelebb történni, milyen hosszan fog a krízis tartani, és milyen hatása lesz az életünkre.

Hogy ezt a túlélési szakaszt jól tudd átvészelni, ahhoz nagyszerű lenne ha erősen felépített rezilienciával rendelkeznél még a krízis előtt. Ez egy fontos lecke a jövőre nézve.

Most te és a szervezeted csak annyit tehettek, hogy egy egészséges “túlélési ritmust” vesztek fel azért, hogy a krízisnek ezt az első szakaszát jól kezeljétek.

Néhány ötlet:

  • Alakítsatok ki egy új napi ritmust  elegendő alvással, egészséges ételekkel, megfelelő mértékű mozgással és a pihenésre és reflektálásra szánt rendszeres kisebb szünetekkel!
  • Szervezzétek újra a munkát és alkalmazkodjatok az új valósághoz olyan módon, hogy megtapasztalhassátok azt, hogy képesek vagytok (ha kis mértékű is) eredményeket felmutatni mindennap!
  • Kommunikáljatok az átlagosnál többet a kollégákkal, családdal és barátokkal!


2. Megküzdés (A mentőcsónak elérése)

Amikor a krízis okozta első sokk elmúlik, akkor a megküzdési fázis következik. Hogyan tudod te és a csapatod a termékeket és szolgáltatásokat az ügyfeleid részéről érkező új igényekhez adaptálni? Hogyan tudsz növekedni az AQ (adaptability quotient=alkalmazkodási hányados) területén?

Ugyanakkor annak is most van itt az ideje, hogy személyes fejlődési módba kapcsolj és megerősítsd a rezilienciádat.

Néhány ötlet:

Hogyan tudod használni a terméked és a szolgáltatásaid egyedi erősségeit és átültetni az új piaci társadalomba?

  • Én (Paul) búcsút kellett mondjak a szeretett flipchartjaimnak egy időre és fejlesztenem kellett magam az online coaching és online tréning terén.
  • Ezt az időt arra is használom, hogy új ötleteket és termékeket fejlesszek, a kollégákkal és ügyfelekkel folytatott empatikus brainstorming segítségével.


3. Helyreállítás (A hajód újjáépítése)

A túlélési szakaszban csak úszol, hogy megmenekülj. A megküzdési szakaszban egy kis csónakot találsz vagy építesz, hogy folytatni tudd az utadat. A helyreállítási szakaszban egy erős és megújított hajót építesz, hogy új utat járhass be ebben az új világban.

Újratervezed a rendszereidet, kiszolgálod az ügyfeleid a megújított termékekkel. Továbbra is tanulsz és képzed magad és az egész csapatot. A pénzügyek helyreállnak és a szervezet mint egész kezdi úgy érezni, hogy “fogást talált” a dolgon és újra felveheti a “20 mérföldes menetet (Jim Collins ötlete a Great by Choice / Tudatosan kiváló c. könyvben).

Néhány ötlet:

  • Építsd be a rezilienciát a szervezeted rendszerébe! Építs hatékonyabb struktúrákat, megbeszéléseket és termelői folyamatokat!
  • Itt az ideje a küldetésetek, látásotok és értékeitek (DNS) újrafogalmazásának, hogy jól legyen pozícionálva a következő szakaszban.
  • Építkezz tudatosan: “Éden - Otthon - Csapat”!


4. Átalakulás (Az óceán felfedezése)

Az úszástól a megmenekülésig (túlélés), a mentőcsónak megtalálásán (megküzdés) és az új erős hajó megépítésén át (helyreállítás), most döntened kell arról, hogy az óceánnak melyik részét fogod felfedezni. A világ nem tér vissza a (régi) normális kerékvágásba. Inkább egy új világ fog jönni új szükségletekkel, elképzelésekkel, reményekkel, félelmekkel és kihívásokkal.

Tehát ha csak helyreállítod magad, a családod, a csapatod vagy a szervezeted úgy, hogy egy egészséges (de régi) formában működjön, az nem fog segíteni téged abban, hogy elfoglald azt a földet, ami előtted áll. A zsidó nép amikor elhagyta Egyiptomot még mindig a rabszolgaság régi DNS-ét hordozta, ezért át kellett alakuljon egy új nemzetté, ami már egészséges, lelki beállítottságú, önmagáért felelősséget vállalló és bátor.

Néhány ötlet:

  • Kezdj el álmodni az “új földről”! Hogyan szeretnél méltóságot és rendeltetést hozni az ügyfeleid és a társadalom számára ezen a területen?
  • Fogj össze más stratégiai gondolkodásmódú emberekkel! Most van az ideje a jövőre vonatkozó tervezői gondolkodásnak.
  • Kérdezzétek meg egymástól: Mik lesznek az új világ kérdései, szükségletei, kihívásai és lehetőségei?


Íme néhány kérdés, amiket feltehetsz magadnak:

  1. Hol tartasz jelenleg a négy szakasz közül?
  2. Hol tart a csapatod a négy szakasz közül? Mire van most szükségetek?
  3. Hogyan tudsz te, mint vezető felkészülni a következő szakaszra?
  4. Hol vannak az ügyfeleid a négy szakasz közül?
  5. Hogyan tudod támogatni őket, hogy megéljék a saját útjukat és növekedjenek?

Szükséged van segítségre a szervezeted rezilienciájának újjáépítésében? Vagy abban, hogy hatékonyabb struktúrákat, megbeszéléseket és termelői folyamatokat alakítsatok ki? Keress meg minket és segíteni fogunk.

Írta: Paul Donders, persolog mester-tréner és Xpand alapító

U.I.: Olvasd el a cikk 2. részét is!

Egy hozzászólás a(z) “Vezetés a krízis idején – 1. rész” bejegyzéshez

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Több téma a blogon :

Átalakulási képesség

2022.04.01

Ma Nyugat-Európában az emberek csupán 1%-a éri meg a 100 éves kort. Pedig az elmúlt évszázadban a várható élettartamunk évtizedenként körülbelül két évvel nőtt. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt ...Olvasd tovább

A Gondos viselkedésmód árnyalatai

2020.02.14

Igaz, hogy a DISC rendszere egyszerűnek tűnik, mégis olykor a négy DISC viselkedésmód között is nehéz különbséget tenni. Eladással foglalkozó ügyfeleink jelezték, hogy a Gondos viselkedésmódot néha nehéz a...Olvasd tovább

5 mítosz a Time Management-ről

2019.03.21

Sokféle téves felfogás létezik az időről, amik inkább mítoszoknak vagy irracionális meggyőződéseknek mondhatók. Szeretném az öt leggyakoribb idővel kapcsolatos mítoszt megvitatni és megdönteni. 1. Az idő pénz....Olvasd tovább

Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss