Szervezeteket fejlesztünk
embereken keresztül!

Az érzelmi intelligencia 4 összetevője

12.07.2018 persolog Hungary 0
Az érzelmi intelligencia 4 összetevője

Az érzelmi intelligencia mostanában népszerű téma az üzleti világban is. A “szívvel történő vezetés” egyre felkapottabb a vezetésben és menedzsmentben egyaránt.

Dr. Goleman amerikai professzor (akit az érzelmi intelligencia atyjának tartanak) legegyszerűbb definíciója úgy írja le, mint az a képesség, hogy mennyire jól tudja egy személy magát és a kapcsolatait kezelni.

Négy alap összetevőből áll:

1. Önmagamra figyelés: Azt jelenti, hogy tudom mit érzek és miért érzem. Ez az egyszerű dolog alkotja az intuíció használatának alapját a döntéshozatalban. Ugyanakkor erre épül az erkölcsi “iránytűnk” is, ami segít a viselkedésünket az értékeink mentén szabályozni.

2. Önmagam menedzselése: Arról szól, hogy milyen módon kezelem a stresszhelyzeteket. Vagyis, hogy ki tudom-e kapcsolni a negatív érzéseket, és tudom-e őket finomítani a helyzettől függően. Minden érzelemnek megvan a maga funkciója, még a negatív érzelmeknek is, habár fontos, hogy tudjam kontrollálni és kezelni. Ha a megfelelő időben és helyzetben tudom bekapcsolni az érzelmeimet, akkor képes vagyok szenvedéllyel csinálni a dolgokat, legyen szó munkáról vagy hobbiról.

3. Empátia: Azt jelenti, hogy tudom mit érez a másik. Ha emberekkel dolgozunk, az empátia elengedhetetlen, tehát szükséges, hogy mindennap fejlesszük. Ez nem csak a pszichológusok munkája, a vezetőknek, menedzsereknek ugyanúgy szükségük van arra, hogy figyelembe vegyék, hogy az emberek érzelmekkel telítve érkeznek a munkahelyre, és az érzelmi állapotuknak megfelelően kell őket kezelni.

4. Szociális készségek: Az utolsó összetevője az érzelmi intelligenciának azt jelenti, hogy az előző három készséget jól tudom alkalmazni a kapcsolataimban. Azok a vezetők, akik tönkreteszik a cégüket általában azért teszik, mert nem képesek szabályozni az érzelmeiket, ami alacsony érzelmi intelligenciájuknak a jele. A vezetők felső 10%-a - akik jól kezelik saját magukat és kapcsolataikat - magas érzelmi intelligenciát mutatnak. Az érzelmeinkre, illetve a preferált viselkedésmintánkra való figyelés önmagunk vezetésének alapja.

Írta: Kulcsár Viktória - pszichológus, persolog tréner

 

Aktuális tippek:

1. Ha szeretnéd fejleszteni magad ezen a téren, akkor A személyiség ABC-je könyv nagy segítség lehet a számodra, abban, hogy hogyan fedezd fel a személyiségtípusod, és hogyan ismerd fel kollégáid vagy ügyfeleid személyiségtípusát. Továbbá ötleteket ad, hogyan tudod a viselkedésedet hatékonyan igazítani a másikéhoz.

 

2. Ha szeretnél másokat is fejleszteni, új eszközökkel bővíteni HR/tréning/coaching szolgáltatásaid, jelentkezz a persolog Viselkedésprofil szakértői képzésre (Budapest, November 23-24), ahol minősítést és jogot szerzel a persolog eszközök használatára!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Több téma a blogon :

Hogyan kezdd el a tréneri pályát a trénerképzés után?

2019.07.02

Kezdő trénerként valószínűleg sok kihívással kell szembenézned. A sok tennivaló között könnyű elveszni, és a kezdetekben olyan szépnek látszó tréneri karriert ilyenkor úgy tűnik könnyebb lenne a polcra...Olvasd tovább

A kiégés velem nem történhet meg. Biztos?

2022.06.24

Mennyire vagy reziliens? Donald W. Winnicott amerikai pszichológus a gyermekkori fejlődés egy időleges élményét a szubjektív mindenhatóság érzése kifejezéssel definiálta. Ez az a kor, amikor a gyermek úgy érzi ő...Olvasd tovább

Hogyan élj egy reziliens és egészséges életet?

2022.02.07

Ha szeretnéd növelni teljesítőképességedet és hosszútávon megőrizni egészségedet, van pár fontos dolog, amit érdemes szokássá alakítani. Az egészséges életmód első két eleme: a szakmai élet beépítése a...Olvasd tovább

Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss