Ma Nyugat-Európában az emberek csupán 1%-a éri meg a 100 éves kort. Pedig az elmúlt évszázadban a várható élettartamunk évtizedenként körülbelül két évvel nőtt. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt ötven évben a várható élettartam 63 évről 83 évre emelkedett.
A várható élettartam ugrásszerű növekedésének számos oka van. A jobb életkörülmények, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, valamint a jobb élelmezés és táplálkozás miatt erőteljesen csökkent azoknak a csecsemőknek a száma, akik nem érik meg a harmadik születésnapjukat.
Ezek a fejlemények izgalmasak és érdekesek, de mi köze van ennek hozzánk, vállalkozókhoz? A nagyon közeli jövőben az emberek a 20. és a 90. életévük között is képesek lesznek produktívak lenni. Viszont a technológiai fejlődés sebessége miatt 2035-re a jelenlegi munkahelyeknek csak 50%-a fog létezni (a davosi Világgazdasági Fórum konzervatív becslése, 2017).
A veszteség leküzdésére új munkahelyek jönnek létre, de ezek közül sok várhatóan csak néhány évtizedig tart majd. Ennek következtében sok embernek körülbelül tizenöt évenként új szakmát kell majd választania. Ha a diploma megszerzése után hatvan évig dolgozhatsz (mondjuk a 25. születésnapod után), ez azt jelenti, hogy életed során körülbelül négyszer kell (vagy kellene) új szakmát választanod.
A jövőben teljesen normális lesz, ha hatvanévesen visszaülsz az iskolapadba, mondjuk egy tizennyolc éves mellé, és egy két-három éves képzés után mindketten ugyanarról a szintről indultok.
Az átmenet során, amikor új munkát tanulsz, mind anyagilag, mind mentálisan fel kell készülnöd. Szükség lesz vállalkozói magatartásra - akár van vállalkozói tehetséged, akár nincs.
Lynda Gratton és Andrew Scott ”A 100 éves élet” (2016) című könyvében öt olyan kompetenciát ír le, amelyek szükségesek ahhoz, hogy egy olyan jövőben éljünk, ahol az emberek 50%-a 100 éves koráig fog élni. Nézzünk meg egyet ezek közül, amely létfontosságú azok számára, akik vállalkozóvá akarnak válni, ez pedig az “átalakulási kompetencia”:
- Az a képesség, hogy újra és újra felfedezd és kihívás elé állítsd magad, és megtanulj egy teljesen új szakmát (a két-három éves átmeneti időszakban).
- Önvizsgálat, önismeret és önállóság.
- Kiterjedt és sokrétű hálózat, amely segít az új szakmai környezetben való elhelyezkedésben.
Tippek a növekedéshez a vállalkozóvá válás útján:
1. Írj egy listát azokról a dolgokról, amelyeket el kell engedned ahhoz, hogy vállalkozói hivatásodat el tudd fogadni. Tedd fel ezeket a kérdéseket: Mit kell elengednem? Melyek azok a dolgok, gondolatok, amelyek visszatartanak?
2. Készíts egy listát azokról a dolgokról, amelyeket el kell fogadnod és meg kell ragadnod.
A vállalkozóvá válás útján a legnehezebb dolog a vállalkozói létbe való átmenet. A régi szokások és minták elengedése időbe telik. Adj időt magadnak elengedni a régi szokásokat és új szokásokat kialakítani, amelyek megerősítenek hivatásos vállalkozóként.
Forrás: Xpand Blog és a "Design Your Business" c. könyv
Milyen gondolatok akadályoznak a növekedésben? A vállalkozói létről sok félreértés kering. Nem mindig könnyű, és gyakran leselkednek rá buktatók. Szerencsére sok félreértés a saját félelmünkből,...Olvasd tovább
Mi az, ami az egyik értékesítőt sikeresebbé teszi a másiknál? Azok kötik a legtöbb üzletet, akik nagyobb szakértelemmel rendelkeznek, barátságosabbak, vagy szókimondóbbak? Az igazi titka a sikeres értékesítésnek...Olvasd tovább
Ti a sztereotipikus gondolkodást népszerűsítitek.” - halljuk gyakran a persolognál. Épp ezért írtuk meg ezt a cikket. A DISC modell a beskatulyázásra ösztönözne? Igen, de csak akkor, ha nem megfelelően...Olvasd tovább
Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss
Vélemény, hozzászólás?