Szervezeteket fejlesztünk
embereken keresztül!

A reziliens személy, mint a vállalatok sikertényezője

22.01.2025 persolog Hungary 0
A reziliens személy, mint a vállalatok sikertényezője

Debora Karsch, a persolog GmbH vezérigazgatója:

Ha 7 évvel ezelőtt megkérdezted volna, hogy mi az a reziliencia, csak homályos választ tudtam volna adni. Őszintén szólva nem tudtam volna pontosan, hogy mit is takar, annak ellenére, hogy az elmúlt 15 évben intenzíven tanulmányoztam a stresszkezelést, az időgazdálkodást, az önvezetést és sok más témát. A reziliencia nem volt a fókuszomban, és teljesen alábecsültem a jelentőségét. Ma már nem tudom eléggé kihangsúlyozni a reziliens egyén fontosságát.

A reziliencia és a persolog: Hogyan kezdődött minden?

Igazából egy különös véletlen folytán bukkantam erre a témára. Meghívtak előadónak egy konferenciára, hogy a persolog® Személyiségmodellről beszéljek. A programot kiadták, és az én nevem is szerepelt rajta, de más téma volt feltüntetve: „Reziliencia: Hogyan növeljük a pszichológiai ellenálló képességet?”. Először megdöbbentem. De már nem volt mit tenni, a program már ki volt nyomtatva. Így hát szembesültem a kérdéssel: Előadjam az eredetileg tervezett témámat, amire senki sem számít, vagy egy hét alatt elmerüljek a reziliencia témában? Nagyon hálás vagyok, hogy akkor úgy döntöttem, hogy beleásom magam a reziliencia témájába. Rájöttem, hogy hihetetlen lehetőség rejlik a területen! Ma a reziliencia az egyik központi téma a persolognál.

A reziliencia, mint válasz a modern munkával együttjáró kihívásokra

Úgy gondolom, ha mindannyian növelnénk a személyes rezilienciánkat, és ha a csapataink és szervezeteink reziliensek lennének, akkor nem lenne ennyi problémánk, mint amennyi most van. Hiszem, hogy meg tudnánk akadályozni, hogy az emberek akár tíz évig is boldogtalanok maradjanak egy munkahelyen, anélkül, hogy karrierjükben előrébb jutnának, anélkül, hogy felmondanának. Sőt, megakadályozhatnánk, hogy az emberek mérgező munkahelyi környezetben dolgozzanak, és teljesen kimerülten menjenek haza. Úgy vélem, sok ilyen probléma elkerülhető lenne.

A vállalatok valósága és a szükséges paradigmaváltás

Meggyőződésem, hogy hatalmas potenciál van a reziliencia három szintjében - a személyes, csapat és szervezeti reziliencia területén. Ezek egy teljesen más munkahelyi környezetbe vezethetnek minket. A vállalatoknál előforduló mentális egészségügyi problémák magas száma és a hagyományos megközelítések, például a stressz és az idő kezelésének elégtelensége bizonyítja, hogy újragondolásra van szükség. Küldetésünk része, hogy olyan vállalatokat hozzunk létre, ahol az emberek jól érzik magukat és szívesen dolgoznak. A vállalatoknak fel kell ismerniük, hogy a munkavállalók rezilienciájának előmozdítása kulcsfontosságú a hosszú távú elköteleződés és munkahelyi elégedettség biztosításához.

Egy friss felmérés szerint a németek 31%-a szenved valamilyen mentális betegségben (AXA Mental Health Report 2024). Ez elsőre talán nem hangzik drámainak, de azt jelenti, hogy majdnem minden harmadik személy érintett! Ez természetesen óriási hatással van a mindennapi életünkre, tapasztalatainkra és rezilienciánkra.

Figyelemre méltó továbbá, hogy az elmúlt években mennyire megnőtt a munkahelyváltási hajlandóság. 45% nyilatkozott úgy, hogy új munkahelyet keres, vagy legalábbis nyitott a váltásra (Gallup Engagement Index Germany 2023). Ez hatalmas problémát jelent a vállalatok számára. Mi az oka? Széles körben elterjedt, hogy a munkavállalók és a vezetők egyre stresszesebbek, és gyakran úgy érzik, hogy semmit sem tudnak jól csinálni. Szerintem érthető, hogy az alkalmazottak elhagyják a vállalatot, különösen, ha más lehetőségeik is vannak.

A mai munka világa jelentősen különbözik a korábbiaktól, és a fiatalok sokkal gyakrabban váltanak munkahelyet, mint a korábbi generációk. Egyesek úgy döntenek, hogy elhagyják a vállalatot, míg mások megpróbálják pozitívan befolyásolni azt.

Ha azonban megkérdezik, hogy hány vállalat dolgozik ténylegesen a reziliencián, akkor is egyértelmű képet kapunk.  A német középvállalatok mindössze 13%-a állítja egy felmérésben, hogy jól képzettnek tartja magát a reziliencia szempontjából (TCW Study 2023, 460 vállalat bevonásával). Tehát a cégeknek csak igen kis százaléka foglalkozik aktívan ezzel a kérdéssel. Ugyanebben a felmérésben a vezetők több mint 90%-a állítja, hogy a reziliencia fontos a vállalatok számára. Ez azt mutatja, hogy a tudás és a megvalósítás között egy óriási szakadék tátong.

A szakadék áthidalása átfogó tréningekkel és coachinggal

Bár a reziliencia fontosságát a vállalatoknál széles körben elismerik, nem elég a fontosság tudatosítása, ha a reziliencia stratégiák tényleges végrehajtása nem történik meg. Szükség van a reziliencia tréningekre és az ezzel kapcsolatos coachingra. Emiatt alapvető fontosságú, hogy megfelelő oktatást biztosítsunk, a trénerek, coachok és vezetők számára, hogy megértsék és hatékonyan tudják alkalmazni a stratégiákat a reziliencia három szintjén.

Az átfogó oktatás nemcsak a reziliencia elméleti ismereteit biztosítja, hanem a megvalósításhoz szükséges gyakorlati készségek fejlesztését is. Ez lehetővé teszi, hogy a trénerek és a vezetők képesek az egyéni és a szervezeti reziliencia-stratégiákat a saját igényeikre szabottan alkalmazni. Ennek az képzésnek folyamatosnak kell lennie, mivel a munka világa is folyamatosan változik és új kihívások jelennek meg. Ez lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy ne csak a válságokkal birkózzanak meg, hanem hosszú távon is reziliensek maradjanak.

Végső soron egy átfogó képzés döntő lépés az elmélet és a gyakorlat közötti különbség áthidalásában, és a valóban reziliens munkakultúra megteremtésében. A személyes-, csapat- és szervezeti-rezilienciára vonatkozó modelljeinkkel ezt a szakadékot igyekszünk megszüntetni.

A személyes reziliencia fontossága

Minden életszakaszban érdemes erősíteni a rezilienciánkat, hogy felkészüljünk a válságokra és támogassuk az egészségünket. Az önreflexió ennek a folyamatnak a kezdete, amelyet például a személyes rezilienciát mérő persolog® profillal lehet elindítani. Nagyon fontos, hogy a rezilienciának mindig köze van a tanulási és alkalmazkodási képességünkhöz. Ez nem egy előre meghatározott személyiségjegy. Még akkor is, ha nem mindig sikerül, nagyszerű, ha az életünkben apró változtatásokkal és jó szokások megerősítésével igyekszünk áttörést elérni.

Nem kell a nulláról kezdenünk, de dolgozhatunk az apró akadályokon, amelyek az utunkba állnak. Úgy is mondhatnám, hogy egy aktív mentálhigiénés karbantartási folyamaton megyünk keresztül. Mert az egyén számára a saját reziliencia-kompetencia erősítésének az az előnye, hogy jól felkészült és felvértezett lesz. Ettől függetlenül még előfordulhat, hogy valami tényleg kizökkenti a helyes irányból, de minél felkészültebb, minél több stratégiával rendelkezik, annál könnyebben fog megbirkózni a krízissel.

A reziliencia 3 szintjének kölcsönhatása

Ha megvizsgáljuk a reziliencia szintjeinek kölcsönhatásait, gyorsan világossá válik, hogy a munkavállalók rezilienciájának fejlesztésébe való befektetés jobb munkakörnyezetet, magasabb munkavállalói megtartást és elégedettséget eredményez. Végül a vállalatoknak fel kell ismerniük, hogy a reziliencia erősítése nemcsak egyéni előnyökkel jár, hanem a csapat és a szervezet egészét is erősíti.

Trénerként és coachként mindhárom szintet szem előtt kell tartanunk, és ideális esetben minden szinten dolgoznunk kell. Mert minden szint más-más tényezőt befolyásol, ugyanakkor mindig kölcsönhatásban vannak egymással. A magánéleti helyzetek gyakran befolyásolják a szakmai életet. Én is tapasztaltam már olyan magánéleti válságot, amelyek szakmai kontextusban is érzékelhetőek voltak, de a csapatom támogatása segített talpra állni.

Csak bátorítani tudom mindazokat, akiknek a képzés és a coaching területén a reziliencia  fontos téma, hogy vegyenek részt egy átfogó képzésen, és mozdítsák elő a téma fontosságát a vállalatoknál.


Képződj ki és szerezz licencet a nemzetközileg elismert persolog Reziliencia-modellre!

Kinek szól?

Soft-skills trénerek, coachok és tanácsadók, akik tudományos alapokkal rendelkező önértékelési eszközökkel és módszertannal szeretnék gazdagítani szolgáltatásaikat.

Mikor?

  • 2025. március 18. - április 1.
  • 2025. október 1-15.

További részletek és jelentkezés itt.

Borítókép: pexels.com

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Több téma a blogon :

A társadalomnak szüksége van vállalkozókra

2022.04.11

Függetlenül attól, hogy a vállalkozói tevékenységed személyes döntésed, vagy a helyzeted miatt kell vállalkoznod: szükségünk van rád! Ez talán túlzóan hangzik, de a vállalkozók a jelenlegi és jövőbeli...Olvasd tovább

5 mítosz a Time Management-ről

2019.03.21

Sokféle téves felfogás létezik az időről, amik inkább mítoszoknak vagy irracionális meggyőződéseknek mondhatók. Szeretném az öt leggyakoribb idővel kapcsolatos mítoszt megvitatni és megdönteni. 1. Az idő pénz....Olvasd tovább

A Stabil viselkedésmód árnyalatai

2019.12.04

A DISC Személyiségmodell harmadik fő mintája a Stabil viselkedésmód. John Geier (1989) ezt a faktort „stabilizálónak” nevezte, aki olyan rutinokat fejleszt ki, amivel biztonságossá teszi az otthoni és munkahelyi...Olvasd tovább

Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss