Talán a DISC modell említésekor inkább a munkahelyi környezet és szakmai kapcsolatok jutnak először eszünkbe, azonban John G. Geier, a persolog DISC Személyiségmodell megalkotója, arról is beszámol könyvében (Energetics of Personality), hogy a kutatásai alapján melyik az a három alapelv, ami a munkahelyen kívüli társas kapcsolatokat meghatározza.
Arra a kérdésre kereste a választ, hogy hogyan tudjuk megmagyarázni miért kedvelünk egyes embereket, míg másokat nem? A három alapelv a következő: (1) az ellentétek vonzzák egymást, (2) a közös cél határozza meg a kapcsolati egységet és (3) a személyiség teremti meg az emberek összetartozási érzését.
Talán egyikünk sem lepődik meg ezen az alapelven. Lehet, hogy közhelynek tűnik ez a mondat, de gyakran tapasztalhatjuk, hogy az ellentétek miatt érzünk rokonszenvet vagy vonzalmat a másik iránt. Egyszerűen azért, mert felfedezünk a másikban olyan dolgokat, amik belőlünk hiányoznak.
Ugyanakkor léteznek más tényezők is, amik hatással vannak a kapcsolati választásainkra. Fókuszcsoportos vizsgálatokban megkérték a személyeket, hogy indokolják meg miért kedvelik a másik személyt. Nem meglepő módon a különbségeket említették először. Habár a hasonlóságok voltak azok, amik meghosszabbították és érdekessé tették a párbeszédet.
Akkor tud egy kapcsolat fejlődni, ha mind az ellentétek, mind a hasonlóságok jelen vannak. Érthető, hogy az embereknek szükségük van a hasonlóságokra is, ami segít áthidalni a személyiségük különbözőségeit.
A munka világában ismert célok a személyes kapcsolatokban is megjelennek, mint vágyak és törekvések, amiket akkor képes egy személy beteljesíteni, ha olyan emberekhez kapcsolódik, akiknek hasonlóak az elvárásaik. Olyan partnert keresünk, aki ugyanabba az irányba tart, ahová mi megyünk.
Igaz, az érdeklődésünk idővel változhat, ami megzavarhatja a kapcsolat egységét, ha a célok amiket a kapcsolat elején kitűztünk idővel megváltoznak vagy eltűnnek. Például ha egy házaspárnak sok évig az az elsődleges célja, hogy a gyerekeket felnevelje, problémákba ütközhet, amikor a gyerekek kirepülnek.
Ezt az alapelvet sokáig figyelmen kívül hagyták mind a kutatásban, mind a hétköznapi életben. Talán az egyik ok az volt, hogy hiányzott egy megbízható mérőeszköz, ami az emberek személyiségének elemeit azonosítani tudta volna.
A múltban széles körben az volt az elfogadott nézet, hogy egy külső faktor az, ami beindít minket a másik személy iránt. Geier kutatásai viszont arra világítottak rá, hogy azok voltak képesek hosszú távú erős kapcsolatot fenntartani, akiknek a személyiségük összeegyeztethető, kompatibilis volt.
Az az állítás, hogy az összeférhetőség mozdítja előre a személyek összetartozási érzését nem azt jelenti, hogy a pozitív karaktert kell keresnünk és az megtartó erőként fog szolgálni. Negatív karakterek is nagyon erős szövetséget tudnak kialakítani (pl. bandák).
Az általunk ismertetett alapelv azt jelenti, hogy a személyiségbeli kompatibilitás egyesítő ereje akkor jelenik meg, amikor a személyiség struktúrák hasonló módon bontakoznak ki. A személyiségfejlődés hasonlósága, vagyis ha hasonló módon látjuk a világot, hasonlóak a meggyőződéseink és értékeink, az ami igazi egységet hoz a kapcsolatokba.
A személyiség egy sokkal erősebb meghatározó tényezője az összetartozás érzésének, mint az ellentétek és a közös célok.
Írta: Kulcsár Viktória – pszichológus, persolog Master trainer
Forrás: John G. Geier & Dorothy E. Downey (1989). Energetics of Personality. Aristos Publishing House, Minneapolis, Minnesota.
Érdekel, hogy mi a társad személyiségtípusa?
Szeretnél többet megtudni, hogyan működik a párkapcsolatban és mivel erősítheted az összetartozást köztetek?
Olvasd el „A Személyiség ABC-je - 4 embertípus, amelyet ismerned kell” című könyvet! (Lothar Seiwert, Friedbert Gay, persolog GmbH, 2016)
A könyben megtalálod a D.I.S.C. személyiségtípusok részletes leírását és személyes fejlődési tanácsokat is kapsz arra nézve, hogyan tudsz hatékonyabban együttműködni a társaddal és másokkal.
John Geier a DISC Személyiségmodell megalkotásakor, William Marston munkájából merített. Marston szerint a személyiség négy energia faktor mentén (tudatalatti hajtóerők) határozható meg. Ezek körül az egyik...Olvasd tovább
Sokféle téves felfogás létezik az időről, amik inkább mítoszoknak vagy irracionális meggyőződéseknek mondhatók. Szeretném az öt leggyakoribb idővel kapcsolatos mítoszt megvitatni és megdönteni. 1. Az idő pénz....Olvasd tovább
Munka és szabadidő tippek a kijárási tilalom idejére (és azután) Ebben az időszakban, amikor elszigetelten kell élned, úgy érezheted, hogy a napok lassabban telnek. Amikor azt látod, hogy a legtöbb ...Olvasd tovább
Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss
Vélemény, hozzászólás?