Igaz, hogy a DISC rendszere egyszerűnek tűnik, mégis olykor a négy DISC viselkedésmód között is nehéz különbséget tenni. Eladással foglalkozó ügyfeleink jelezték, hogy a Gondos viselkedésmódot néha nehéz a Stabiltól megkülönböztetniük. De ennek nem az az oka, hogy nem vesszük figyelembe az árnyalatok jelentőségét?
Az emberi agy alapvető üzemmódja „spórolásra” van beállítva, vagyis arra törekszik, hogy a beérkező információkat sémákba vagy „dobozokba” rendezze. Ezért is nagy előny a D.I.S.C. Személyiségmodellnél, hogy csak négy fő viselkedésmódot kell megérteni, mert ezt az emberek képesek könnyen megjegyezni és alkalmazni.
De ha igazán „haladók” szeretnénk lenni, akkor meg kell tanulnunk a viselkedésmódok árnyalatainak jellemzőit is. Korábbi cikkeinkben már tárgyaltuk a Domináns, Iniciatív és Stabil viselkedésmódok árnyalatait, most pedig a Gondos viselkedésmód néhány kombinációját fogjuk áttekinteni.
John Geier (1989) ezt a faktort „alkalmazkodónak” nevezte, aki olyan felelősséget keres, amiben egyedül és fókuszáltan dolgozhat. A gondos viselkedésmódot mutató emberek szeretik, ha kitűnnek az általuk elkészített dolgokkal, de nem feltétlen más személyekkel versengenek.
A „gerinces” vagyis erőteljesen G típusú személy, akinek nincs második viselkedési preferenciája, igyekszik megnyerni a csapattagjait, ahelyett, hogy utasítaná őket. Szeretne megfelelni mások elvárásainak és hisz abban, hogy a kemény munka és a korrektség (mind a feladatokban, mind emberekkel) megtérül. Jellemző rá, hogy szakértővé válik egy területen és ott minden részletet ismer. Hajlik arra, hogy kompromisszumot kössön másokkal annak érdekében, hogy elérje a céljait. Szeretné elkerülni a kockázatot és a bajt. Kiváló rendszerezési képességei vannak. A sikerét a koncentrálással és az alapossággal éri el.
Az a személy, akinek az elsődleges gondos viselkedésmód mellé egy másodlagos domináns viselkedésmód is társul, már egy kicsit más tendenciákat mutat, mint egy csupán gondos típus. Leginkább a „kísérletező” szó jellemzi, mivel szereti a problémákat minden oldalról megvizsgálni. Épp ez az erősség válhat a gyengeségévé, mivel, ha túl alaposan minden oldalt megvizsgál, akkor nehezen jut el a végső és megfelelő döntésig. Általában jellemző rá, hogy megoldja a problémákat és egyszerűsíti a folyamatokat. Amikor beszél nagyon megfontolt, gondosan megválogatott szavakat használ. Ha valamiről kérdezed, akkor nagyon precíz és részletes magyarázatokat ad.
A komplex viselkedéstendenciák tartalmaznak egy elsődleges, egy másodlagos, és még egy harmadlagos viselkedésmódot is. Figyelmesen kell elemezzük az ilyen embereket, hogy a különböző viselkedésmódokat meg tudjuk különböztetni.
A „tervező” (D+S+G) elvállalja a nehéz feladatokat és sikeresen oldja meg az összetett problémákat. Új módszereket dolgoz ki, de a felépítés és gyártás részét másokra hagyja.
A „szaktanácsadó” (I+S+G) könnyen kezdeményez beszélgetést és gyorsan levonja a következtetéseit az új emberekkel kapcsolatban. Szereti megszervezni és irányítani mások tevékenységeit, és érzelemmel teljes kommunikációjával sikeres mind eladási, mind tanácsadási feladatokban.
A „tárgyaló” (D+I+G) nagyon jól ki tudja fejezni magát és pozitív mimikájával meggyőzi hallgatóságát. Szereti az új eljárásokat és módszereket, képes megvizsgálni és kiválasztani a legjobb ötleteket, amiket a meglévő rendszerekbe beépít.
Kritikus gondolkodás helyett néha mutass optimizmust!
Elégedj meg a 80%-al annak érdekében, hogy javíts az eredmény és a ráfordított idő arányain!
Ha igényli a környezeted, fejezd ki nyíltabban az érzelmeid!
Írta: Kulcsár Viktória - pszichológus, persolog Master Trainer
Töltöttél már ki DISC tesztet, de nem vagy biztos benne, hogy az eredmény tükrözi a valóságot? Próbáld ki a persolog Személyiségprofilt, ami a 4 típuson belül 20 árnyalt viselkedésmódot képes megkülönböztetni és egy komplex képet nyújt arról, hogyan viselkedsz egy megadott környezetben.
Forrás: Lothar Seiwert & Friedbert Gay (2016) A Személyiség ABC-je - 4 embertípus, amelyet ismerned kell
Többektől hallottam már, hogy a társuk nagyon zárkózott és nehéz kitalálni mit érez vagy mit gondol valójában. A dolog hátterében az is állhat, hogy párod a személyiségéből fakadóan ilyen. Ha ...Olvasd tovább
A kommunikáció a siker kulcsa, akár egy cégről van szó, akár általában az emberi kapcsolatokról. Bár már kora gyermekkorban megtanulunk beszélni, mégis sok ember nem tud hatékonyan kommunikálni. Ezért lehetséges...Olvasd tovább
Munka és szabadidő tippek a kijárási tilalom idejére (és azután) Ebben az időszakban, amikor elszigetelten kell élned, úgy érezheted, hogy a napok lassabban telnek. Amikor azt látod, hogy a legtöbb ...Olvasd tovább
Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss
Vélemény, hozzászólás?