Szervezeteket fejlesztünk
embereken keresztül!

5 stratégia a csapaton belüli hatékony kommunikációhoz

12.11.2020 persolog Hungary 0
5 stratégia a csapaton belüli hatékony kommunikációhoz

A kommunikáció a siker kulcsa, akár egy cégről van szó, akár általában az emberi kapcsolatokról. Bár már kora gyermekkorban megtanulunk beszélni, mégis sok ember nem tud hatékonyan kommunikálni. Ezért lehetséges az, hogy az esetek többségében sokszor éppen a félreértett szavak, ki nem mondott vélemények és indirekt utalások válnak a problémák forrásává. 

Ráadásul egy vállalatnál kiemelten fontos, hogy az alkalmazottak világos tájékoztatást kapjanak a tennivalóikról, és hogy ők is egymás között érthető módon kommunikáljanak, és ezáltal a cégen belüli folyamatok gördülékenyen működjenek.

A hatékony kommunikáció megteremti a szükséges feltételeket ahhoz, hogy az alkalmazottak úgy érezzék, hogy a vállalat megbecsüli  és inspirálja őket, illetve hogy ők is hozzájárulnak a cég küldetéséhez. Ez cserében ahhoz vezet, hogy az alkalmazottak boldogabbak és produktívabbak lesznek és készségesen dolgoznak a vállalat sikeréért.

A jól működő kommunikáció építi a bizalmat és erős kapcsolatokat hoz létre azáltal, hogy közelebb hozza a vezetőket az alkalmazottakhoz, és ez észrevehető módon megjelenik a dolgozók eredményességében is.

Nem kell ahhoz extrovertáltnak lenned, hogy képes legyél gyakran és folyékonyan kommunikálni az alkalmazottaiddal. Csak arra van szükség, hogy megtanulj bizonyos elveket, amik hosszú távon segítenek majd mind az üzleti, mind a személyes életedben. 


1. Olyan szervezeti kultúra kialakítása, amely arra ösztönzi az alkalmazottakat, hogy szabadon fejezzék ki magukat

Legtöbbször az alkalmazottak nem akarják elmondani az őszinte véleményüket egy bizonyos témáról vagy tartózkodnak attól, jogy őszintén visszajelzést adjanak. Ennek oka az, hogy nem akarnak csalódást okozni vagy félnek a lehetséges negatív következményektől. Ezért alakíts ki egy olyan környezetet, amelyben az alkalmazottak megbecsülve érzik magukat ha ötletekkel állnak elő, sőt, meg is jutalmazzák őket ezért! Kérj visszajelzést és alkalmazd a tanácsokat! Értékeld a bátorságot és az ötleteket anélkül, hogy megítélnéd a személy gondolkodásmódját! Ez a légkör arra ösztönzi majd az embereket, hogy kifejezzék magukat, érezni fogják, hogy ötleteik hozzáadott értéket jelentenek a vállalat számára, és közelebb hozzák a dolgozókat egymáshoz. Konfliktusok mindig akadhatnak, főleg ha nagy csapatokkal dolgozunk. Az emberek eltérő véleményei gyakran veszekedést és vitát okozhatnak. Menedzserként mindig próbáld megérteni mindkét oldal véleményét, és segíts a feleknek közös alapra jutni. Az alkalmazottak sokkal biztonságosabbnak érzik magukat a munkában, ha tudják, hogy van, akihez fordulhatnak konfliktusok esetén.


2. Napi csapatértekezletek

Lehet, hogy hallottál már az Agile módszertan Scrum koncepciójáról. Pontosan mire vonatkozik? Minden reggel a tevékenység megkezdése előtt az egész csapatnak néhány percre össze kell gyűlnie egy rövid beszélgetésre. Megbeszélik az napi tervet: feladatokat, befejezendő vagy elindítandó projekteket, illetve a vezető ösztönzi és jutalmazza azokat, akik jelentősen hozzájárultak bizonyos projektekhez stb. Így mindenki tudja, min kell dolgoznia, mi a következő feladata stb. Az emberek sokkal produktívabbak lesznek, ha áttekintik a tennivalókat, és pontosan tudják, mire számíthatnak.


3. Személyes találkozók

Akár egy rövid találkozó a vezetővel megfigyelhető hosszú távú elégedettséget hozhat az alkalmazottaknál. Amikor a vezetők nem kapcsolódnak személyes módon az alkalmazottakkal, valószínűleg a dolgozók kevésbé vesznek részt aktívan a vállalatban, és ez akár a cégtől való távozásukhoz is vezethet. A személyes találkozók során ismerd el az egyes munkavállalók hozzájárulását a céghez és ösztönözd új ötletekre a dolgozóid!

Egy informatikai vállalat vezérigazgatója elmondta, hogy általában minden nap egy-egy alkalmazottal ebédel. Az ebéd során nemcsak arról tudnak beszélni, hogy mit csinál a személy a cégnél, hanem a személyes életéből is meg tudhat dolgokat.

A sikeres vezetők időt szánnak az embereikre. A kommunikáció és az átláthatóság szintje megváltozik. Ne csak arról beszélj, hogy mi történik az életedben menedzserként, hanem arról is mit élsz át szülőként, házastársként! Ezek az apró dolgok jelentősen hozzájárulnak csapatod és a közötted kialakuló hosszú távú kapcsolathoz. Az emberek fontosnak fogják érezni magukat, megbecsülik a figyelmed, és ennek eredményeként a maximumot fogják nyújtani.


4. A cég küldetése

Mindannyian szeretnénk részesei lenni és hozzájárulni valamihez, ami túlmutat rajtunk. Add meg ezt a lehetőséget az alkalmazottaidnak is! Gyakran a sikertörténetek inspirálják az embereket, hogy hozzájáruljanak a vállalat sikeréhez. A vállalat küldetésének a vállalat szerves részének, DNS-nek része kell legyen. A küldetés a vállalat értékrendjéből és céljaiból áll, amelyek tükröződnek a vállalat összképében.

Szervezz olyan alkalmakat, amikor az ügyfelek elmondhatják, hogyan töltötte be a terméked vagy szolgáltatásod valamilyen szükségüket!

Az emberek megtiszteltetésnek érzik majd, hogy egy ilyen társaságban dolgozhatnak, amely nemcsak pénzt termel, hanem egy küldetés is vezérli.


5. A kommunikációs stílus adaptálása

A sikeres kommunikáció érdekében először meg kell ismerned önmagadat, majd a körülötted lévőket annak érdekében, hogy adaptálhasd a kommunikációs stílusod. Ez olyan, mintha különböző nyelveket tanulnál meg, annak érdekében, hogy mindenkivel a saját nyelvén beszélj. 

Sokszor azért merülnek fel konfliktusok, mert mindannyiunknak megvan a saját kommunikációs stílusunk, amivel akarva vagy akaratlanul megbántunk másokat. A jó hír az, hogy megtanulhatod a viselkedésedet és a kommunikációs stílusodat a környezetedhez vagy az adott személyhez igazítani. Ezáltal sikeresebb vezetővé, értékesítővé és vállalkozóvá válhatsz.

Add meg a lehetőséget a csapatodnak is arra, hogy többet tudjanak meg magukról és kommunikációs stílusukról! 

A John Geier professzor által kidolgozott DISC személyiség kérdőív lehetővé teszi a viselkedési stílus és ezáltal a kommunikációs tendenciák azonosítását.

A persolog Személyiségmodell által leírt 4 alapvető viselkedési dimenzió (Domináns, Iniciatív, Stabil, Gondos) és ezek kombinációi segíthetnek neked és a csapatodnak fejlődni a kommunikáció terén.

A modell és a profil olyan sikerstratégiákat kínál a felhasználó számára, amely által a szándékok és az érzelmeik jobb kezelése és így viselkedési és kommunikációs flexibilitás érhető el.

A hatékony kommunikációnak különböző módjai lehetnek. Ne bonyolítsd túl a folyamatot, csak kezdd el valahol, és az út során alakítsd a stratégiáid a csapatod igényeinek megfelelően! Sok sikert kívánunk!

A persolog csapat

Forrás:

https://www.inc.com/magazine/20100501/guidebook-how-to-communicate-with-employees.html

https://www.salary.com/articles/8-ways-to-communicate-better-with-your-employee/

https://www.greatplacetowork.com/resources/blog/7-ways-to-effectively-communicate-with-employees


További inspirációt meríthetsz a kommunikáció fejlesztéséhez a "Személyiség ABC-je" című könyvből, ami hasznos tanácsokkal segíthet felismerni a különböző embertípusokat, megérteni őket és jobban együttműködni velük, akár a szakmai vagy a személyes életben!
Rendeld meg a könyvet itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Több téma a blogon :

Hogyan maradj kiegyensúlyozott a korlátozások idején?

2020.05.05

Munka és szabadidő tippek a kijárási tilalom idejére (és azután) Ebben az időszakban, amikor elszigetelten kell élned, úgy érezheted, hogy a napok lassabban telnek. Amikor azt látod, hogy a legtöbb ...Olvasd tovább

Hogyan kezdd el a tréneri pályát a trénerképzés után?

2019.07.02

Kezdő trénerként valószínűleg sok kihívással kell szembenézned. A sok tennivaló között könnyű elveszni, és a kezdetekben olyan szépnek látszó tréneri karriert ilyenkor úgy tűnik könnyebb lenne a polcra...Olvasd tovább

Az érzelmi intelligencia 4 összetevője

2018.07.12

Az érzelmi intelligencia mostanában népszerű téma az üzleti világban is. A “szívvel történő vezetés” egyre felkapottabb a vezetésben és menedzsmentben egyaránt. Dr. Goleman amerikai professzor (akit az érzelmi...Olvasd tovább

Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss