Megfigyelhető, hogy a körülöttünk lévő világ folyamatos rohanásban van. A többség elfoglalt, állandóan dolgozik és ha megkérdezed valakitől “Hogy vagy?”, a legvalószínűbb, hogy azt feleli: “Elfoglalt vagyok, nincs időm semmire.”
A valóság az, hogy egyre kevesebb embernek sikerül elsajátítania annak a művészetét, hogy az idejét olyan dolgokkal töltse, amik számítanak és amik hosszútávon is fontosak.
De ne feledjük, hogy az idő a legfontosabb forrásunk. ⏰Miért? Mert, soha nem kapjuk vissza, nem tudjuk tárolni, vagy félrerakni, hogy később még használhassuk, amikor szükségünk van rá.
Itt jön a képbe a Time Management, és hogy hogyan kezeljük hatékonyan az időt, mint egy nem tárolható és vissza nem térő erőforrást.
Íme az első öt stratégia, ami segít abban, hogy te is sikeres legyél időd kezelésében.
Gyakran érzed úgy, hogy túl sok tennivalód van? Nem tudsz nemet mondani a kollégádnak, aki szívességet kért tőled? Vagy a főnöködnek, aki nagyon siet és nem talál senkit, aki segítene egy váratlan feladat megoldásában, pedig már lejárt a munkaidőd? Akkor szükséged van a következő Time Management stratégiára.
Tegyél fel “MI” típusú kérdéseket!
Mielőtt igent mondanál egy újabb kérésre, tedd fel magadnak a következő kérdéseket: MIt kell feladnom, ha igent mondok a kérésre? MIt kell megváltoztatnom? MI módon érint engem, ha igent vagy nemet mondok?
Ezek a kérdések segítenek a tudatos döntés meghozatalában és az extra feladatok leépítésében. ?
Dönts úgy, hogy mindig tudatos leszel, ha az idődről van szó!⏰
Mit is értünk “holtidő” alatt? Valószínűleg te is sok időt veszítesz a forgalomban, vagy a tömegközlekedésen, amikor egy órát utazol a munkahelyedig. Ezt az időt sokszor úgy érzékeljük, mint elvesztegetett perceket és órákat.
De gondolkodj kreatívan! Hogyan tudnád értékesen eltölteni ezt az időt? Például sorban kell állni valahol, ami végtelen hosszúságúnak tűnik. Tarts egy könnyű könyvet a táskádban, amit ilyenkor elővehetsz és néhány oldalt elolvashatsz!?
Araszolsz a dugóban...de eszedbe jut, hogy néhány napja lementettél egy érdekes podcastet a lejátszási listádra. Az idő gyorsabban elrepül és a frusztrációd is elszáll, ha a dugóban eltöltött időt arra használod, hogy valami érdekeset halgass. ?
Ezekkel a módszerekkel még a “holtidők” is gyümölcsözővé válhatnak.
Egy határidőnapló segít tisztázni, hogy mihez is kezdesz az időddel.
“Mit csinálok ma?” - Segít áttekinteni, milyen feladatok várnak rád a mai napon. Az erre a hónapra tervezett feladatokat heti, majd napi feladatokra bontsd le.
“Mi a fontosabb?” - Kezdd a fontos és általában nehezebb feladatokkal a napot, amikor még friss vagy és az agyad jobban tud dolgozni!
“Mennyi időt töltöttem facebookon/instagramon?” - Jó ha reálisan látod milyen sok időt töltesz ezeken a platformokon. Szabj határokat magadnak annak érdekében, hogy a fontos feladatokra tudj koncentrálni!
“Mit nem sikerült megvalósítani?” - A nap végén nézd át mit sikerült megcsinálni és mi maradt ki. Ezeket a feladatokat írd be másnapra, vagy delegáld valakinek.
Ezek az apró szokások sok stressztől meg fognak kímélni és segítenek hatékonyabbnak és eredményesebbnek lenni.
A céljaidat meghatározza, hogy mik azok a dolgok, amik fontosak a számodra, mik motiválnak belülről. Miért fontos ez? Mert az intrinzink, vagyis belső motivációs erőnek köszönhetően kitartóan fogsz küzdeni értük és nem fáradsz bele.
Ha rászánsz időnként egy órát, hogy gondolkodj a hosszútávú céljaidon, motivációidon, akkor a következő időszakban érezni fogod mennyivel hasznosabban töltöd az idődet és nyugodt lehetsz afelől, hogy lépésről lépésre haladsz a kitűzött célok felé.
Lehet úgy gondolod, hogy neked erre nincs időd, annyi a feladatod. Stephen Covey (“A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása” című könyv szerzője) szerint, akkor “csak” menedzseled magad, de még nem vezeted. Aki tudja vezetni magát, az nem csak elfoglalt, hanem tudja, hogy merre tart, mi motiválja, és arra építkezve végzi a feladatait.
Nagyon nehéz nyugodt és állandó tempóban dolgozni, amikor az egész világ rohan körülöttünk és mindenki annyira elfoglalt.
A kapkodás, sietség legtöbbször a saját döntésünkön múlik.
Hadd tegyek fel egy kérdést: Mindig habozás nélkül válaszolsz az emailekre, amik beérkeznek? Bár néhányra tényleg sürgősen válaszolni kell, de nem mindre.
Hozz egy tudatos döntést, hogy a feladataidat sorban és sietség nélkül végzed el. Ez segíteni fog, hogy irányítás alatt tartsd a dolgokat, kevesebbet hibázz, és az idődet pozitív módon érzékeld.
Az időd értékes, töltsd hasznosan!⏰?
Hamarosan újabb 5 stratégiáról fogunk írni, látogass vissza!
Forrás: persolog Time Management Profile
Tréner, coach vagy menedzser vagy? Szeretnél segíteni másoknak, hogy jobban be tudják osztani az idejüket és hatékonyabbá váljanak? Szeretnél használati jogot szerezni egy tudományos és gyakorlatias idő-menedzsment eszközre és tréningprogramra? Jelentkezz a persolog Time Management Modell szakértői képzésünkre!
Ismerd meg jobban magad és másokat! Gondolkodj el egy pillanatra: mi futott át az agyadon, amikor legutóbb egy könyvet vettél a kezedbe? 1. Talán türelmetlenül lapoztál végig rajta, miközben automatikusan azon ...Olvasd tovább
Miért fontos felfedezni életed értelmét? "Amíg élsz, döntéseket hozol. De ahhoz, hogy jó döntéseket hozz, tudnod kell, ki vagy és miben hiszel, hová tartasz, és miért akarsz eljutni oda.” - ...Olvasd tovább
Mennyire vagy reziliens? Donald W. Winnicott amerikai pszichológus a gyermekkori fejlődés egy időleges élményét a szubjektív mindenhatóság érzése kifejezéssel definiálta. Ez az a kor, amikor a gyermek úgy érzi ő...Olvasd tovább
Rendelj legalább 20.000 Ft értékben és ingyen kiszállítjuk! Ha kérdésed van, írj chat-en vagy hívj: +40747222521 Dismiss
[…] A cikk első részét, azaz az első 5 stratégiát itt találod. […]